Jagoda kamczacka – najważniejsze informacje

 

Jagoda kamczacka (łac. Lonicera kamtschatica) to odmiana wiciokrzewu (suchodrzewu) sinego (łac. Lonicera caerulea), który pochodzi z północno-wschodniej Azji. Wiciokrzew siny posiada wiele odmian, a rosną one głównie na półkuli północnej, w klimacie umiarkowanym i chłodnym. Niektóre z odmian są z powodzeniem uprawiane, w Polsce największą popularnością cieszy się wiciokrzew kamczacki. Krzewy jagody kamczackiej dorastają do 1,2-1,5 m wysokości, ich owoce są słodkie i dość długo utrzymują się po dojrzeniu na gałęziach. Jest rośliną długowieczną (może owocować nawet do 65 lat), łatwą w uprawie i odporną na mrozy. Najczęściej spotykana jej angielska nazwa to „haskap” lub „honey berry”.

Ze względu na właściwości lecznicze, od wielu wieków jest doceniana przez ludy zamieszkujące północną Rosję, Chiny i Japonię. Przez tubylczy lud Ajnów zamieszkujący japońską wyspę Hokkaido, jagoda kamczacka jest zwana „eliksirem życia”. Z sukcesem jagody uprawiane są również w takich krajach europejskich jak Wielka Brytania, Holandia, Chorwacja i Polska. Roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a dodatkowo jest odporna na mróz i choroby. Jagoda będzie dobrze rosnąć praktycznie w każdej glebie i na każdym stanowisku, aczkolwiek najlepiej radzi sobie w glebie lekko kwaśnej i na słonecznym miejscu. W czasie zimy nie trzeba jej zabezpieczać przed mrozem, a w ciągu lata nie wymaga podlewania (należy pamiętać o podlaniu rośliny jedynie podczas utrzymujących się upałów). To wszystko sprawia, że z powodzeniem można ją uprawiać metodami ekologicznymi.

 

Jagoda kamczacka należy do grupy najwcześniej dojrzewających owoców w sezonie w polskich warunkach klimatycznych. Krzewy sadzi się na wiosnę lub jesień, a aby dobrze owocowały, należy posadzić przynajmniej dwa krzewy różnych odmian obok siebie (jagoda jest obcopylna – wymaga pyłku z innej rośliny). Najczęściej owocują już w drugim roku od posadzenia. Pierwsze pąki kwiatowe pojawiają się na początku marca i rozwijają się w kwietniu. Są miododajne i mają subtelny zapach. Niektóre z jej odmian dojrzewają na około dwa tygodnie przez pierwszymi odmianami truskawek, co niezaprzeczalnie jest jej ogromnym atutem. W smaku przypominają borówkę amerykańską lub leśną jagodę. Mają różny kształt, w zależności od odmiany. Owoce jagody kamczackiej są fioletowe i pokryte niebieskim, woskowym nalotem.

Jagoda kamczacka ma wszechstronne zastosowanie. Jej owoce świetnie nadają się na dżemy, soki, wina, nalewki. Wykorzystywana jest do produkcji jagodzianek, ciast oraz lodów. Z suchych liści, kwiatów i owoców można robić herbatki i napary. W ostatnim czasie jagodami zainteresowały się również firmy farmaceutyczne i kosmetyczne.

 

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości zdrowotne, jagoda kamczacka, zaliczana jest do grona super owoców. Niektórzy naukowcy nazywają ją owocem wiecznej młodości, gdyż odnaleźli w niej związki zapobiegające starzeniu się komórek.

Owoce Jagody Kamczackiej zawierają:

– witaminy C i A,

– minerały: żelazo, jod, miedź,

– polifenole działające przeciwutleniająco (hamują wolne rodniki, które wywołują m.in. cukrzycę, niewydolność nerek, nowotwory czy chorobę zwyrodnieniową stawów),

– antocyjany (nawet do 1400 mg/100 g) – pochodne cyjanidyny, pelargonidyny, peonidyny (wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a nawet przeciwnowotworowe),

– flawonoidy (140 mg/100 g) – w tym rutynę (działającą uszczelniająco na naczynia krwionośne i współdziałającą z kolagenem w utrzymaniu gładkiej skóry) oraz kwercetynę (neutralizującą wolne rodniki, wspomagającą procesy niszczenia nowotworów, hamującą powstawanie żylaków oraz złogów tłuszczowych w naczyniach żylnych oraz zapobiegającą utlenianiu się cholesterolu i tworzeniu blaszek miażdżycowych)

– epikatechiny (uważa się, że przeciwdziałają one rozwojowi chorób takich jak: niewydolność serca, cukrzyca, udar oraz nowotwory)

– kwasy organiczne: kawowy i chlorogenowy (normalizują pracę jelit oraz działają ochronnie na wątrobę i komórki nerwowe).

 

Działanie Jagody Kamczackiej:

– wzmacnia naczynia krwionośne

– hamuje krwotoki

– obniża ciśnienie krwi

– łagodzi dolegliwości żołądkowe i niestrawności

– pomaga w walce z nowotworami i starzeniem się organizmu

– wzmacnia organizm

– eliminuje przeziębienie i grypę

– działa przeciwzapalnie – hamuje rozwój bakterii i wirusów

– odtruwa organizm z toksyn, metali ciężkich i leków.