Czemu jagoda kamczacka?
Jagoda kamczacka staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, głównie dzięki temu, że posiada małe wymagania co do uprawy oraz ze względu na dużą zawartość składników odżywczych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jagoda ma w sobie o wiele więcej takich składników niż np. jabłka czy pomarańcze.
Jagoda kamczacka jest prawdziwą bombą witaminową. Zawiera 13-krotnie (!) więcej witaminy A niż jabłko, 10-krotnie więcej witaminy C niż winogrono oraz 3-krotnie więcej witaminy E niż pomarańcza. Oprócz witamin, jagoda jest także bogata w minerały takie jak potas, wapń, fosfor i żelazo i ich zawartością przewyższa np. bardzo popularną u nas borówkę czy owoce granatu. Warto podkreślić również, że jagoda kamczacka jest bogatym źródłem wielu organicznych związków chemicznych, np. polifenoli i flawonoidów. Polifenole mają działanie przeciwutleniające oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na m.in. cukrzycę, niewydolność nerek czy nowotwory. Flawonoidy natomiast wykazują m.in. działanie przeciwzapalne i uszczelniają naczynia krwionośne.
Jagody kamczackie zawierają również w sobie duże ilości antocyjanów, które są naturalnym barwnikiem występujących w wielu owocach i warzywach. Do niedawna medycyna nie przypisywała tym związkom chemicznym żadnych właściwości farmakologicznych, jednak w ostatnich latach powstało wiele prac naukowych, które potwierdzają zbawienne działanie antocyjanów na organizm ludzki. Mogą one zapobiegać schorzeniom wątroby, chronią przed chorobami układu krążenia oraz obniżają ryzyko zawału. Ograniczają stany zapalne, wzmacniają naczynia włosowate, mogą również zapobiegać cukrzycy i otyłości.