Jagoda kamczacka w żywieniu dzieci – cz. 2

Jagoda kamczacka w żywieniu dzieci – cz. 2

 

Jagoda kamczacka jest bogatym źródłem nie tylko witaminy C i A, ale także wapnia, potasu, fosforu i żelaza. Jagody zawierają ok. 38mg wapnia na 100g owoców. Dla porównania owoce granatu zawierają 10mg tego związku, a jabłka tylko 3mg. Wapń odgrywa bardzo ważną rolę w diecie dzieci. Do 6-go miesiąca życia niemowlęta zaleca się karmić wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym, lecz po tym okresie warto wprowadzić do diety dziecka wapń także w innej formie. Wapń jest podstawowym budulcem kości, a także odpowiada m.in. za odpowiednią krzepliwość krwi. Jeśli w diecie jest niedobór wapnia, organizm czerpie go z kości, co prowadzi do ich osłabienia. Proces kostnienia będzie zachwiany, mogą wystąpić wady postawy, a także problemy z uzębieniem. Jagody kamczackie dzięki temu, że są bogatym źródłem tego pierwiastka, doskonale sprawdzi się jako dodatek do deserów bądź dań dla najmłodszych. Warto dodać je do placków, naleśników, przecierów owocowych czy jogurtu naturalnego.

Oprócz wapnia, jagody kamczackie zawierają bardzo dużo potasu, ok. 190mg w 100g i jest to jeden z najwyższych wyników we wszystkich owocach, zaraz po granacie. Półroczne niemowlęta potrzebują dziennie ok. 700mg tego makroelementu, natomiast karmiące matki – ponad 5100mg. Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i pracy wszystkich mięśni, gdyż uczestniczy w powstawaniu impulsów nerwowych oraz reguluje ciśnienie pomiędzy wnętrzem komórek, a ich środowiskiem zewnętrznym. Ich niedobór prowadzi do przemęczenia, osłabienia i apatii. Poważnym następstwem niedoboru potasu jest także zaburzenia pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego. Utrzymujący się dłuższy czas brak tego makroelementu przyczynia się do rozwoju kamicy nerkowej i chorób układu krążenia.

Jagody świetnie nadają się do przygotowywania deserów dla dzieci. Można jej także dodać jogurtu naturalnego i zmiksować. Bardzo dobrze smakują również jako składnik placków, babeczek czy ciastek. Zapraszamy do zapoznania się z przepisami!


Piknik i samozbiory jagody kamczackiej

19 i 20 czerwca 2021 serdecznie zapraszamy na piknik i samozbiory jagody kamczackiej do naszego gospodarstwa w Palczewie Parceli 57, 05-660 Warka.

Czeka Na Was świetna zabawa i cudowny czas spędzony na łonie natury. Więcej szczegółów znajdziecie na naszym FB - https://www.facebook.com/events/837215343557792?ref=newsfeed