Owoc z Dalekiego Wschodu

Jagoda kamczacka – owoc z Dalekiego Wschodu

Jagoda kamczacka w języku angielskim jest znana pod paroma nazwami: „honeysuckle”, „sweetberry honeysuckle”, „honeyberry” czy też „blue-berried honeysuckle”. Oryginalnie jednak jagoda pochodzi z Dalekiego Wschodu. Pierwszy raz została opisana w 1755 roku w „Opisie Kamczatki” przez rosyjskiego podróżnika i odkrywcę Stefana Kraszeninnikowa. Jej naturalne siedliska to m.in. wysokie góry japońskich wysp Honsiu i Hokkaido, wyspy Kurylskie, Sachalin, północo-wschodnie Chiny i Syberia. Nazwa „haskap” (ハシカプ – wymawiane jako ha-szi-ka-pu), którą można przetłumaczyć jako „małe prezenty na końcach gałęzi”, nadana została jagodom przez rdzennych mieszkańców wyspy Hokkaido, plemię Ainu. Krzaki jagód to w języku japońskim natomiast ケヨノミ (wymawiane jako ki-jo-no-mi).

To właśnie tubylczy lud Ainu (przedstawiciele tego ludu widoczni powyżej na zdjęciu), ze względu na ogrom wartości odżywczych, określił jagodę mianem „owocem długowieczności i dobrego wzroku” oraz „eliksirem życia”. Wiele badań przeprowadzonych na jagodzie kamczackiej wykazało w tych owocach potężne pokłady witaminy C oraz antyoksydantów, które mają zbawienny wpływ na nasze organizmy. Jagody były obecne nie tylko w medycynie ludowej mieszkańców wyspy Hokkaido, ale również Syberii. Latem owoce najczęściej były spożywane na surowo, zaś zimą konserwowano je za pomocą cukru, soli lub japońskiej wódki „shochu” przygotowywanej głównie z ryżu.

W ludowej medycynie rosyjskiej picie soku z jagód już od dawna uważane jest za świetne lekarstwo na ból gardła, przeziębienie czy grypę. W tybetańskiej kulturze natomiast, wywar z tych owoców jest wykorzystywany w leczeniu bólów głowy czy problemów żołądkowych. Uzdrawiające właściwości posiadają także liście i kwiaty tej rośliny. Rozdrobnione liście, ze względu na właściwości antyseptyczne, są używane do okładów na różnego rodzaju rany. Ekstrakt z kwiatów jest przydatny w walce z chorobami i podrażnieniem oczu. W ofercie naszego sklepu znajdują się m.in. dżemy i soki z tego owocu, które ze względu na zawartą w nich moc witamin, warto spróbować. Przejdź do zakładki Sklep.


Piknik i samozbiory jagody kamczackiej

19 i 20 czerwca 2021 serdecznie zapraszamy na piknik i samozbiory jagody kamczackiej do naszego gospodarstwa w Palczewie Parceli 57, 05-660 Warka.

Czeka Na Was świetna zabawa i cudowny czas spędzony na łonie natury. Więcej szczegółów znajdziecie na naszym FB - https://www.facebook.com/events/837215343557792?ref=newsfeed