Jagoda kamczacka w żywieniu dzieci – cz. 3

Jagody kamczackie i żywienie dzieci – cz. 3

W poprzednich wpisach na naszej stronie pisaliśmy ile witamin C, A oraz wapnia i potasu zawierają w sobie jagody kamczackie. Zbawienny wpływ na ludzki organizm tych owoców dostrzegli już członkowie antycznego plemienia Ainu, mieszkającego na japońskiej wyspie Hokkaido. To właśnie oni opisywali jagody jako „eliksir życia”. Pośród cennych pierwiastków, które zawierają jagody znajdują się również fosfor i żelazo.

Jagody kamczackie zawierają trzykrotnie więcej fosforu (25mg w 100g owoców) niż jabłko czy popularna u nas borówka amerykańska. Fosfor jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Jest budulcem błon komórkowych, utrzymuje prawidłową strukturę kości i zębów, a także reguluje pracę serca. Fosfor działa najefektywniej w połączeniu z wapniem i witaminą D. Niedobór fosforu objawia się m.in. osłabieniem, zaburzeniem w budowie masy kostnej czy też nieregularnym oddechu. Zalecane dzienne spożycie dla niemowląt powyżej 5-go miesiąca życia to 300mg, dlatego warto włączyć jagody kamczackie w dietę najmłodszych członków rodziny.

Niedobór żelaza jest najczęstszym niedoborem żywieniowym pojawiającym się u niemowląt i małych dzieci. Rodzice często nawet nie zdają sobie sprawy, że małemu organizmowi brak jest tego pierwiastka. Objawami niedoboru żelaza są zmniejszona masa ciała oraz wolniejszy wzrost, a także osłabienie apetytu. Ten pierwiastek ma bardzo istotny wpływ na młody organizm, wpływa on bowiem na układ nerwowy. Już niewielki niedobór żelaza może spowolnić rozwój intelektualny. Bardzo ważne jest wtedy zadbanie o włączenie w dietę dziecka produktów bogatych w żelazo. Jagody kamczackie w 100g zawierają 0,6mg tego pierwiastka i jest to większa dawka niż np. w jabłkach czy pomidorach.

Jagody świetnie nadają się do przygotowywania deserów dla dzieci. Można jej także dodać do jogurtu naturalnego i zmiksować. Bardzo dobrze smakują również jako składnik placków, babeczek czy ciastek. Zapraszamy do zapoznania się z przepisami!


Piknik i samozbiory jagody kamczackiej

19 i 20 czerwca 2021 serdecznie zapraszamy na piknik i samozbiory jagody kamczackiej do naszego gospodarstwa w Palczewie Parceli 57, 05-660 Warka.

Czeka Na Was świetna zabawa i cudowny czas spędzony na łonie natury. Więcej szczegółów znajdziecie na naszym FB - https://www.facebook.com/events/837215343557792?ref=newsfeed