Probiotyki – nawozy naturalne

Probiotyki – nawozy naturalne

Na naszej plantacji jagody kamczackiej wykorzystujemy tylko naturalne nawozy – probiotyki. Dzięki temu nie tylko możemy obniżyć koszty produkcji, ale także hodować całkowicie ekologiczne rośliny, wolne od nawozów sztucznych.

Probiotyki stają się coraz bardziej popularne wśród rolników, aczkolwiek nadal nie są niestety stosowane na większą skalę. Nawozy probiotyczne to nic innego jak naturalne preparaty zawierające wyselekcjonowane szczepy drobnoustrojów tlenowych i beztlenowych, których zadanie jest regulacja procesów życiowych w glebie. Najlepiej stosować je w połączeniu z nawożeniem naturalnym, np. obornikiem, który bogaty jest w materię organiczną. Drobnoustroje mają zbawienny wpływ na glebę i rośliny w niej rosnące. Przyspieszają rozkład materii, dzięki czemu powstaje żyzna próchnica, a roślinom pomagają zwiększyć odporność na choroby i szkodniki. Probiotyki poprawiają także żywotność gleby. Intensywnie nawożona mineralnie ziemia traci pożyteczne mikroorganizmy, staje się jałowa i ulega degradacji.

Bardzo ważne jest edukowanie rolników w zakresie używania probiotyków. W pełni zastępują one nawozy chemiczne, są całkowicie naturalne, a ich stosowanie to same plusy. Rośliny lepiej rosną w glebie bogatej w mikroorganizmy, a co za tym idzie, plony są wyższe. Azot zawarty w sztucznych  nawozach utlenia węgiel organiczny, a konsekwencją tego jest zanikanie przestrzeni gruzełkowej w glebie. Ta przestrzeń jest istotna, aby zatrzymać w ziemi tak bardzo potrzebną wodę. Dzięki stosowanie probiotyków, można skutecznie znormalizować stosunki wodne, co przyniesie nam olbrzymie oszczędności.


Piknik i samozbiory jagody kamczackiej

19 i 20 czerwca 2021 serdecznie zapraszamy na piknik i samozbiory jagody kamczackiej do naszego gospodarstwa w Palczewie Parceli 57, 05-660 Warka.

Czeka Na Was świetna zabawa i cudowny czas spędzony na łonie natury. Więcej szczegółów znajdziecie na naszym FB - https://www.facebook.com/events/837215343557792?ref=newsfeed